Paul McCartney Harrassed by Reporters at his Farm in High Park, Campbeltown, Scotland

21 950
October 24, 1969 www.amazon.com Watch more: lifeofthebeatles.blogspot.com On 21 October 1969, The Beatles' press office issued statements denying the "Paul is dead" rumour, deeming it "a load of old rubbish" and saying that "the story has been circulating for about two years—we get letters from all sorts of nuts but Paul is still very much with us." Rumours started to decline when, on 7 November 1969, Life magazine published a contemporary interview with McCartney in which he said, "Perhaps the rumour started because I haven't been much in the press lately. I have done enough press for a lifetime, and I don't have anything to say these days. I am happy to be with my family and I will work when I work. I was switched on for ten years and I never switched off. Now I am switching off whenever I can. I would rather be a little less famous these days." Campbeltown (Scottish Gaelic: "Ceann Loch Chille Chiarain") is a town and former royal burgh in Argyll and Bute, Scotland, located by Campbeltown Loch on the Kintyre peninsula. Originally known as Kinlochkilkerran (Eng: The head of the loch by the kirk of St. Kieran) - this form is still used in Gaelic. It was renamed in the 17th century as 'Campbell's town', Archibald Campbell, Earl of Argyle, having been granted the site in 1667 for the erection of a burgh of barony. Campbeltown became an important centre for shipbuilding and Scotch whisky, and a busy fishing port. Apart from the distilleries, Campbeltown boasts a museum and a <b>...</b>
Sledované video přidal uživatel: lifeofthebeatles dne 26. 07. 2012

Kategorie: Zábava > podívejte se i na další YouTube videa

Tagy: paul, mccartney, 1969, reporters, paul is dead, campbeltown, scotland, beatles, controversy, high, park, journalists, interview

Vtipy, které tě dostanou!

Kdy žena definitivně zestárne? V den, kdy přestane spávat nahá a koupí si flanelovou noční košili.

„Co jsem udělal výšku, pořád se potýkám se zraněními,” vypráví na třídním srazu pan Borovička. „To jseš na ně tak náchylný?” litují ho staří kamarádi ze základní školy. „Ale ne, já jsem doktor.”

Dva policajti postávají před stromem, na jehož větvi se houpe nějaký nešťastník, a jeden říká druhému: „Jako důvod sebevraždy napíšem MS 2005. Stará mu při finálovém zápase přepla televizi na mexickou telenovelu!”

Sedí babka v baráku a má vody až po kotníky. Přijdou za ní hasiči a povídají, že musí okamžitě pryč. Ale ona jim odpoví, že jí Bůh slíbil, že ji zachrání. Přišli druhý den a vody po kolena. "Ale teď už musíte jít, babi," říkají hasiči. Ale ona zase, že jí Bůh zachrání. Přijdou potřetí a dům je zbořený. Babka mezitím odchází do nebe za Bohem a když se s ním setká, povídá mu: "Vždyť jsi mi slíbil, že mi pomůžeš." Bůh ji odpoví: "Vždyť jsem ti tam poslal dvakrát hasiče!"

Podle toho, ze ma vyfuk dovnitr.

Podobná YouTube videa

0:15 Perfection 90s commercial

Perfection 90s commercial

Autor: nathan6571
Počet zhlédnutí: 84 221

0:30 Mr. BUCKET

Mr. BUCKET

Autor: CinemaKaBang
Počet zhlédnutí: 913 614

0:31 Man of Popscile - Un-fun Monkeys

Man of Popscile - Un-fun Monkeys

Autor: edgarallenpohpoh
Počet zhlédnutí: 17 360

0:29 '90s Pogs Commercial

'90s Pogs Commercial

Autor: LCadwallader
Počet zhlédnutí: 90 102

1:19 AO THUAT TREN CA TUYET VOI

AO THUAT TREN CA TUYET VOI

Autor: tamtuchungminh07
Počet zhlédnutí: 983 007

0:52 Card Tricks Exposed!

Card Tricks Exposed!

Autor: crackster24
Počet zhlédnutí: 355 679