Paul McCartney Harrassed by Reporters at his Farm in High Park, Campbeltown, Scotland

21 998
October 24, 1969 www.amazon.com Watch more: lifeofthebeatles.blogspot.com On 21 October 1969, The Beatles' press office issued statements denying the "Paul is dead" rumour, deeming it "a load of old rubbish" and saying that "the story has been circulating for about two years—we get letters from all sorts of nuts but Paul is still very much with us." Rumours started to decline when, on 7 November 1969, Life magazine published a contemporary interview with McCartney in which he said, "Perhaps the rumour started because I haven't been much in the press lately. I have done enough press for a lifetime, and I don't have anything to say these days. I am happy to be with my family and I will work when I work. I was switched on for ten years and I never switched off. Now I am switching off whenever I can. I would rather be a little less famous these days." Campbeltown (Scottish Gaelic: "Ceann Loch Chille Chiarain") is a town and former royal burgh in Argyll and Bute, Scotland, located by Campbeltown Loch on the Kintyre peninsula. Originally known as Kinlochkilkerran (Eng: The head of the loch by the kirk of St. Kieran) - this form is still used in Gaelic. It was renamed in the 17th century as 'Campbell's town', Archibald Campbell, Earl of Argyle, having been granted the site in 1667 for the erection of a burgh of barony. Campbeltown became an important centre for shipbuilding and Scotch whisky, and a busy fishing port. Apart from the distilleries, Campbeltown boasts a museum and a <b>...</b>
Sledované video přidal uživatel: lifeofthebeatles dne 26. 07. 2012

Kategorie: Zábava > podívejte se i na další YouTube videa

Tagy: paul, mccartney, 1969, reporters, paul is dead, campbeltown, scotland, beatles, controversy, high, park, journalists, interview

Vtipy, které tě dostanou!

Matka s malým dítětem se usazuje v letadle, sundá dítěti čepici. Vedle sedící pán se podívá na dítě a pronese. "To je nejošklivější dítě, jaké jsem kdy viděl. Vždyť vypadá jak opice!" Matka se rozpláče. Vidí to letuška, přispěchá k ní a snaží se jí pomoct: "Co pro vás mohu udělat? Čaj, kávu, mléko nebo banán pro opičku?"

Když jsem se pozdě v noci vracel z hospody, našel jsem dvířka v plotě uzamčena, rozhodl jsem se nejprve přehodit své dva jezevčíky, a poté přelézt sám. Když jsem takto přehazoval již jedenáctého jezevčíka, teprve jsem si všiml, že se mi dírou pro slepice zase vracej.

Pan Kalianko k manželce: „Zase nový kostým - odkud ho máš?” „Koupila jsem si ho.” „A kde jsi vzala peníze?” „Našla jsem je.” „A kde?” „V tvojí peněžence!”

Vytahuje se Pepa před manželkou: „Pod stromeček ti dám celý svět!” „To vím, určitě tam budu mít kapesní atlas!”

Paní učitelko, logicky, opsanou kružnici jsem nemohl opsat.

Podobná YouTube videa

1:01 smackdown vs raw 2011 extreme moments

smackdown vs raw 2011 extreme moments

Autor: 1daneful
Počet zhlédnutí: 639 901

1:01 Michael C. Hall - Dodge Charger ad - 1080p

Michael C. Hall - Dodge Charger ad - 1080p

Autor: Fragalishus
Počet zhlédnutí: 3 201

0:34 THE BEST OH MY GOD! MOMENT IN WWE

THE BEST OH MY GOD! MOMENT IN WWE

Autor: mrjericho1991
Počet zhlédnutí: 1 327 637

1:18 Rey mysterio vs sin cara

Rey mysterio vs sin cara

Autor: rasboi
Počet zhlédnutí: 554 729

2:56 Mad TV - East Side Locos Tagger

Mad TV - East Side Locos Tagger

Autor: PokerPedersen
Počet zhlédnutí: 411 223