Paul McCartney Harrassed by Reporters at his Farm in High Park, Campbeltown, Scotland

21 995
October 24, 1969 www.amazon.com Watch more: lifeofthebeatles.blogspot.com On 21 October 1969, The Beatles' press office issued statements denying the "Paul is dead" rumour, deeming it "a load of old rubbish" and saying that "the story has been circulating for about two years—we get letters from all sorts of nuts but Paul is still very much with us." Rumours started to decline when, on 7 November 1969, Life magazine published a contemporary interview with McCartney in which he said, "Perhaps the rumour started because I haven't been much in the press lately. I have done enough press for a lifetime, and I don't have anything to say these days. I am happy to be with my family and I will work when I work. I was switched on for ten years and I never switched off. Now I am switching off whenever I can. I would rather be a little less famous these days." Campbeltown (Scottish Gaelic: "Ceann Loch Chille Chiarain") is a town and former royal burgh in Argyll and Bute, Scotland, located by Campbeltown Loch on the Kintyre peninsula. Originally known as Kinlochkilkerran (Eng: The head of the loch by the kirk of St. Kieran) - this form is still used in Gaelic. It was renamed in the 17th century as 'Campbell's town', Archibald Campbell, Earl of Argyle, having been granted the site in 1667 for the erection of a burgh of barony. Campbeltown became an important centre for shipbuilding and Scotch whisky, and a busy fishing port. Apart from the distilleries, Campbeltown boasts a museum and a <b>...</b>
Sledované video přidal uživatel: lifeofthebeatles dne 26. 07. 2012

Kategorie: Zábava > podívejte se i na další YouTube videa

Tagy: paul, mccartney, 1969, reporters, paul is dead, campbeltown, scotland, beatles, controversy, high, park, journalists, interview

Vtipy, které tě dostanou!

Špičky ve svých oborech dostaly na konferenci záludný dotaz: „Kolik je 2x2?” Strojař vytáhl logaritmické pravítko, chvíli s ním laboroval a pak říká: „Je to 3,99.” Fyzik nahlédl do tabulek, vložil problém do svého počítače a po chvíli oznamuje: „Výsledek leží mezi 3,98 a 4,02.” Matematik se chvíli soustředí a nevnímá vůbec nic okolo, a pak praví: „Odpověď nevím, ale jsem si jist, že existuje.” Filozof: „Co tím myslíte, 2x2?” Logik: „Prosím, definujte 2x2 přesněji.” Účetní zavřel všechna okna a dveře, opatrně se rozhlédl a ptá se: „Kolik chcete, aby to bylo?”

P: "Kdo, ja?" U: "Vyborne, Pepicku."

Jednou večer přijde Vašík domů, oblečení sama díra. Prosím tě, kde a jak ses tak zřídil? A proč? - ptá se matka. No… Hráli jsme si na obchod s lahůdkami a já byl ementál!

Policista kontroluje doklady prostitutce a ptá se jí: „Čím se živíte, slečno?” „Poskytuji erotické služby, víte?” „Opravdu? A z toho se dá žít?” diví se policajt. „To se mi nějak nezdá. Víte, z vlastní zkušenosti vím, že se za to spíše platí!”

Proč blondýnky nejsou dobré lékarnice? Protože se jim nedaří nacpat skleničky do psacího stroje.

Podobná YouTube videa

2:03 Urban Taggers: Nerf Vortex Praxis Test Fire

Urban Taggers: Nerf Vortex Praxis Test Fire

Autor: Urbantaggers
Počet zhlédnutí: 81 673

4:08 Modified Nerf Rayven - Demo & Range Test

Modified Nerf Rayven - Demo & Range Test

Autor: SgNerf
Počet zhlédnutí: 18 939

1:52 Mortar Pistol - Demo

Mortar Pistol - Demo

Autor: SgNerf
Počet zhlédnutí: 40 752

1:16 Nerf Vortex Praxis from Hasbro

Nerf Vortex Praxis from Hasbro

Autor: TimeToPlayMag
Počet zhlédnutí: 27 861

1:03 Watch this 100 times I bet you still laugh

Watch this 100 times I bet you still laugh

Autor: rodneyabs
Počet zhlédnutí: 319 063