Paul McCartney Harrassed by Reporters at his Farm in High Park, Campbeltown, Scotland

22 003
October 24, 1969 www.amazon.com Watch more: lifeofthebeatles.blogspot.com On 21 October 1969, The Beatles' press office issued statements denying the "Paul is dead" rumour, deeming it "a load of old rubbish" and saying that "the story has been circulating for about two years—we get letters from all sorts of nuts but Paul is still very much with us." Rumours started to decline when, on 7 November 1969, Life magazine published a contemporary interview with McCartney in which he said, "Perhaps the rumour started because I haven't been much in the press lately. I have done enough press for a lifetime, and I don't have anything to say these days. I am happy to be with my family and I will work when I work. I was switched on for ten years and I never switched off. Now I am switching off whenever I can. I would rather be a little less famous these days." Campbeltown (Scottish Gaelic: "Ceann Loch Chille Chiarain") is a town and former royal burgh in Argyll and Bute, Scotland, located by Campbeltown Loch on the Kintyre peninsula. Originally known as Kinlochkilkerran (Eng: The head of the loch by the kirk of St. Kieran) - this form is still used in Gaelic. It was renamed in the 17th century as 'Campbell's town', Archibald Campbell, Earl of Argyle, having been granted the site in 1667 for the erection of a burgh of barony. Campbeltown became an important centre for shipbuilding and Scotch whisky, and a busy fishing port. Apart from the distilleries, Campbeltown boasts a museum and a <b>...</b>
Sledované video přidal uživatel: lifeofthebeatles dne 26. 07. 2012

Kategorie: Zábava > podívejte se i na další YouTube videa

Tagy: paul, mccartney, 1969, reporters, paul is dead, campbeltown, scotland, beatles, controversy, high, park, journalists, interview

Vtipy, které tě dostanou!

„Pepo, netvrď mi, že ti táta včera pořádně nenamlátil,” zlobí se na Pepíčka v bazénu den po vysvědčení kamarád. „Podívej se, jak máš červenej zadek!” „Nenamlátil mi, fakticky,” brání se Pepík, „to jsem si jen nechtěně sednul na polštářek s červeným inkoustem.”

Potka male devcatko: "Devcatko, nevis neco o komunistech ?" "Nevim strejdo." Jde dal a potka mladou kocku: "Slecno nevite neco o komunistech?" "Nevim strycku." To se uz Lenin velmi divi, ale potka jeste strasne starou babku: "Nevite babi neco o komunistech?" "No synku moc si uz nepamatuji, ale mozna se neco dozvis v cestovni kancelari." Lenin si uz mysli, ze asi docela zesilel, ale jde do cestovky a zepta na komunisty: "No strejdo, komunisty mame uz jen vysoko v horach, ale letos si asi moc nezastrilite, protoze jsou velmi plasi."

Proč museli mít žáci při zkoušení ruce za zády? Aby učiteli něco neukradli ze stolu!

Povídá Skot Macracken svému příteli MacLeanovi: „Koupil jsem dětem k Vánocům výhodnou hračku. Jezevčíka. Můžou ho hladit všechny tři najednou.” „Ale vyvrzá vám všechno teplo.” „Nevyvrzá. Já ho naučil chodit po zadních...”

Sedí takhle chlápek v hospodě předposlední cenové a objedná si guláš a k tomu rohlík. Sní a objedná další. A ještě jednou repete. Pak asi hodinku tráví pokecem se známýma a když odchází, praví směrem k pinglovi: „Tak měl jsem guláš s rohlíkem, guláš s rohlíkem, guláš s rohlíkem.” „Patnáct pade, a nejsem hluchej!”

Podobná YouTube videa

1:39 lego star wars halloween special

lego star wars halloween special

Autor: darthindy1
Počet zhlédnutí: 453 448

0:30 Tres Good Lightsaber Fight

Tres Good Lightsaber Fight

Autor: burningtrace
Počet zhlédnutí: 2 275 586

5:38 The Lost Episode of Star Wars (Part 2)

The Lost Episode of Star Wars (Part 2)

Autor: DailyBrad
Počet zhlédnutí: 1 769 450

2:38 Anakin and Ahsoka: A Whole New World

Anakin and Ahsoka: A Whole New World

Autor: JediAnakinSkyGuy
Počet zhlédnutí: 569 749

0:46 Kids in Real Lightsaber Fight!

Kids in Real Lightsaber Fight!

Autor: bobjenz2
Počet zhlédnutí: 715 515

0:24 Zoe Riding in her finished R2-D2

Zoe Riding in her finished R2-D2

Autor: MiyamotoProductions
Počet zhlédnutí: 143 159