Paul McCartney Harrassed by Reporters at his Farm in High Park, Campbeltown, Scotland

21 992
October 24, 1969 www.amazon.com Watch more: lifeofthebeatles.blogspot.com On 21 October 1969, The Beatles' press office issued statements denying the "Paul is dead" rumour, deeming it "a load of old rubbish" and saying that "the story has been circulating for about two years—we get letters from all sorts of nuts but Paul is still very much with us." Rumours started to decline when, on 7 November 1969, Life magazine published a contemporary interview with McCartney in which he said, "Perhaps the rumour started because I haven't been much in the press lately. I have done enough press for a lifetime, and I don't have anything to say these days. I am happy to be with my family and I will work when I work. I was switched on for ten years and I never switched off. Now I am switching off whenever I can. I would rather be a little less famous these days." Campbeltown (Scottish Gaelic: "Ceann Loch Chille Chiarain") is a town and former royal burgh in Argyll and Bute, Scotland, located by Campbeltown Loch on the Kintyre peninsula. Originally known as Kinlochkilkerran (Eng: The head of the loch by the kirk of St. Kieran) - this form is still used in Gaelic. It was renamed in the 17th century as 'Campbell's town', Archibald Campbell, Earl of Argyle, having been granted the site in 1667 for the erection of a burgh of barony. Campbeltown became an important centre for shipbuilding and Scotch whisky, and a busy fishing port. Apart from the distilleries, Campbeltown boasts a museum and a <b>...</b>
Sledované video přidal uživatel: lifeofthebeatles dne 26. 07. 2012

Kategorie: Zábava > podívejte se i na další YouTube videa

Tagy: paul, mccartney, 1969, reporters, paul is dead, campbeltown, scotland, beatles, controversy, high, park, journalists, interview

Vtipy, které tě dostanou!

Co konkrétně znamená slovní spojení „dobrá voda”? Může to být třeba i ta voda, která mi přinese na zahradu zánovní bojler?

Kolik mágů je potřeba k výměně žárovky? Žádný. Mág si vyrobí vlastní světlo na tolik kol, na kolik bude třeba.

Přiletí moucha do hospody a sedne si jednomu ze štamgastů na půllitr. Pivař se rozmáchne rukou a z mouchy zůstane jen flek. Co z toho vyplývá za ponaučení? Nikdy se nedotýkej cizího piva!

“Ten můj mi před svatbou sliboval, že se budu mít jako v ráji.“ „A máš?“ „Ano. Jako Eva, nemam co na sebe…“

„Žán, lady se mi dneska nezdá ve své kůži,” povídá lord na zahradě svému sluhovi. „Opravdu, pane? Já jsem si ničeho nezvyklého nevšimnul. Ale jestli se chcete zeptat přímo jí, přestaňte si prohlížet toho strašáka a pojďme už do domu...”

Podobná YouTube videa

1:21 Save the Last Dance 2 Trailer

Save the Last Dance 2 Trailer

Autor: hipdancejunkie
Počet zhlédnutí: 1 381 096

4:54 Tango - Tia Carrere and Maks - Dancing with the Stars 2

Tango - Tia Carrere and Maks - Dancing with the Stars 2

Autor: sarthcz
Počet zhlédnutí: 520 430

2:07 Winner: Poland - Eurovision Dance Contest 2008 - BBC One

Winner: Poland - Eurovision Dance Contest 2008 - BBC One

Autor: BBC
Počet zhlédnutí: 2 980 942

2:22 Wabi Daněk - Pranice

Wabi Daněk - Pranice

Autor: HomoHumana
Počet zhlédnutí: 7 511

7:39 Lincejs Crew Rakovník - "Vlčí příběh"

Lincejs Crew Rakovník - "Vlčí příběh"

Autor: kaufmanik27
Počet zhlédnutí: 2 533

5:14 Dance of Canis Lupus

Dance of Canis Lupus

Autor: moondanseur
Počet zhlédnutí: 1 650