Paul McCartney Harrassed by Reporters at his Farm in High Park, Campbeltown, Scotland

21 967
October 24, 1969 www.amazon.com Watch more: lifeofthebeatles.blogspot.com On 21 October 1969, The Beatles' press office issued statements denying the "Paul is dead" rumour, deeming it "a load of old rubbish" and saying that "the story has been circulating for about two years—we get letters from all sorts of nuts but Paul is still very much with us." Rumours started to decline when, on 7 November 1969, Life magazine published a contemporary interview with McCartney in which he said, "Perhaps the rumour started because I haven't been much in the press lately. I have done enough press for a lifetime, and I don't have anything to say these days. I am happy to be with my family and I will work when I work. I was switched on for ten years and I never switched off. Now I am switching off whenever I can. I would rather be a little less famous these days." Campbeltown (Scottish Gaelic: "Ceann Loch Chille Chiarain") is a town and former royal burgh in Argyll and Bute, Scotland, located by Campbeltown Loch on the Kintyre peninsula. Originally known as Kinlochkilkerran (Eng: The head of the loch by the kirk of St. Kieran) - this form is still used in Gaelic. It was renamed in the 17th century as 'Campbell's town', Archibald Campbell, Earl of Argyle, having been granted the site in 1667 for the erection of a burgh of barony. Campbeltown became an important centre for shipbuilding and Scotch whisky, and a busy fishing port. Apart from the distilleries, Campbeltown boasts a museum and a <b>...</b>
Sledované video přidal uživatel: lifeofthebeatles dne 26. 07. 2012

Kategorie: Zábava > podívejte se i na další YouTube videa

Tagy: paul, mccartney, 1969, reporters, paul is dead, campbeltown, scotland, beatles, controversy, high, park, journalists, interview

Vtipy, které tě dostanou!

Kdo si myslí, že největší hukot znamená nastartovat motorku a vytočit motor do otáček ještě neví, jaký hukot nastane, když vytočí Chucka Norrise.

Jedna blondýnka pozve druhou na kafe. Jakmile začne voda vřít, zalije oba šálky, jenže zjistí, že v konvici zbylo ještě hodně vody. Povídá: "Poslouchej, mně zbylo ještě dost vody. Co s ní? To je přece škoda vylít." A druhá: "Tak ji mrskni do mrazáku. Horká voda se hodí vždycky."

„Proč jsi taková smutná?” „Můj přítel kvůli krizi přišel o všechny peníze.” „A to tak prožíváš?” „Ano, bude mi skutečně velmi chybět.”

Tak jaka byla zkouška?Velice nábožná.Jak to, nábožná?No profesor v černém, já v černém. Profesor položil otázku, já se pokřižoval. Za chvíli jsem mu odpověděl a on se pokřižoval.

Slyšeli už jste o té blondýnce, co šla na poštu s e-maily?

Podobná YouTube videa

4:20 BJ Crosby Fools Fall In Love

BJ Crosby Fools Fall In Love

Autor: blazian2006
Počet zhlédnutí: 5 606

2:04 Stadion S11 !! vyladěnej!! - FERAT - (malejyetti)

Stadion S11 !! vyladěnej!! - FERAT - (malejyetti)

Autor: malejyetti
Počet zhlédnutí: 7 604

2:41 stadion s11

stadion s11

Autor: deebeecoopeer
Počet zhlédnutí: 4 135

1:51 Stadion S11

Stadion S11

Autor: petrmaty72
Počet zhlédnutí: 416

5:51 Stadion s11 a sousedé

Stadion s11 a sousedé

Autor: petrmaty72
Počet zhlédnutí: 786