Paul McCartney Harrassed by Reporters at his Farm in High Park, Campbeltown, Scotland

21 990
October 24, 1969 www.amazon.com Watch more: lifeofthebeatles.blogspot.com On 21 October 1969, The Beatles' press office issued statements denying the "Paul is dead" rumour, deeming it "a load of old rubbish" and saying that "the story has been circulating for about two years—we get letters from all sorts of nuts but Paul is still very much with us." Rumours started to decline when, on 7 November 1969, Life magazine published a contemporary interview with McCartney in which he said, "Perhaps the rumour started because I haven't been much in the press lately. I have done enough press for a lifetime, and I don't have anything to say these days. I am happy to be with my family and I will work when I work. I was switched on for ten years and I never switched off. Now I am switching off whenever I can. I would rather be a little less famous these days." Campbeltown (Scottish Gaelic: "Ceann Loch Chille Chiarain") is a town and former royal burgh in Argyll and Bute, Scotland, located by Campbeltown Loch on the Kintyre peninsula. Originally known as Kinlochkilkerran (Eng: The head of the loch by the kirk of St. Kieran) - this form is still used in Gaelic. It was renamed in the 17th century as 'Campbell's town', Archibald Campbell, Earl of Argyle, having been granted the site in 1667 for the erection of a burgh of barony. Campbeltown became an important centre for shipbuilding and Scotch whisky, and a busy fishing port. Apart from the distilleries, Campbeltown boasts a museum and a <b>...</b>
Sledované video přidal uživatel: lifeofthebeatles dne 26. 07. 2012

Kategorie: Zábava > podívejte se i na další YouTube videa

Tagy: paul, mccartney, 1969, reporters, paul is dead, campbeltown, scotland, beatles, controversy, high, park, journalists, interview

Vtipy, které tě dostanou!

Policajty velice trápí, že jim všichni nadávají do kokotů. Rozhodnou se proto svěřit Ježíši Kristovi. Jdou do kostela, přijdou k Ježíši Kristovi přitlučenému ke kříži a ptají se: "Ježíši Kriste, proč nám všichni říkají, že jsme kokoti?" Ježíš Kristus jim odpoví: "Nejprve mě sundejte z kříže a já vám to potom řeknu." Policajti mu vyndají hřeby z rukou, Ježíš Kristus spadne na hubu a zařve: "Nejdřív nohy, vy kokoti!"

Na co si připíjejí teroristé? Na tikání.

Policista staví řidiče: „Jel jste příliš rychle!” „Naopak, jel jsem pomalu.” „A jak mi to chcete dokázat?” „Jedu na nádraží pro tchyni!”

Víte, co se stane, když vybuchne jaderná elektrárna Mochovce? Češi budou zpívat „Nad Tatrou sa blýská” a Slováci „Kde domov můj?”.

„Zase máš nové šaty! Máš ty ještě nějaké vyšší zájmy?” „To jsem ráda, že jsi mi to připomněl. Musíš mi ještě koupit nový klobouk!”

Podobná YouTube videa

5:00 Christina Aguilera Not Myself Tonight Music Video

Christina Aguilera Not Myself Tonight Music Video

Autor: theskorpionshow
Počet zhlédnutí: 1 659 873

3:57 WWE DIVAS TORRIE WILSON ASS SHOT

WWE DIVAS TORRIE WILSON ASS SHOT

Autor: BONGMANJAMES
Počet zhlédnutí: 2 554 818

1:16 All New Dodge CHALLENGER Commercial

All New Dodge CHALLENGER Commercial

Autor: danielblodg
Počet zhlédnutí: 196 265

1:02 Dodge Charger Super Bowl Commercial 2010

Dodge Charger Super Bowl Commercial 2010

Autor: FunnyInternetVids
Počet zhlédnutí: 251 716