Paul McCartney Harrassed by Reporters at his Farm in High Park, Campbeltown, Scotland

21 971
October 24, 1969 www.amazon.com Watch more: lifeofthebeatles.blogspot.com On 21 October 1969, The Beatles' press office issued statements denying the "Paul is dead" rumour, deeming it "a load of old rubbish" and saying that "the story has been circulating for about two years—we get letters from all sorts of nuts but Paul is still very much with us." Rumours started to decline when, on 7 November 1969, Life magazine published a contemporary interview with McCartney in which he said, "Perhaps the rumour started because I haven't been much in the press lately. I have done enough press for a lifetime, and I don't have anything to say these days. I am happy to be with my family and I will work when I work. I was switched on for ten years and I never switched off. Now I am switching off whenever I can. I would rather be a little less famous these days." Campbeltown (Scottish Gaelic: "Ceann Loch Chille Chiarain") is a town and former royal burgh in Argyll and Bute, Scotland, located by Campbeltown Loch on the Kintyre peninsula. Originally known as Kinlochkilkerran (Eng: The head of the loch by the kirk of St. Kieran) - this form is still used in Gaelic. It was renamed in the 17th century as 'Campbell's town', Archibald Campbell, Earl of Argyle, having been granted the site in 1667 for the erection of a burgh of barony. Campbeltown became an important centre for shipbuilding and Scotch whisky, and a busy fishing port. Apart from the distilleries, Campbeltown boasts a museum and a <b>...</b>
Sledované video přidal uživatel: lifeofthebeatles dne 26. 07. 2012

Kategorie: Zábava > podívejte se i na další YouTube videa

Tagy: paul, mccartney, 1969, reporters, paul is dead, campbeltown, scotland, beatles, controversy, high, park, journalists, interview

Vtipy, které tě dostanou!

Leží si takhle gulášová polévka v žaludku a najednou přilítne velký rum, vzápětí ještě jeden a za ním dva fernety. To už polívka nevydrží a povídá: „Tam nahoře je mejdan?” „Jo, jasně!” říká ten poslední fernet. „Jé, tak to se tam musím jít podívat!”

Do cely pro doživotní trestance vstoupí kat a s dobráckým úsměvem oznamuje vězňům: „Mám pro vás dobrou zprávu, hoši. Vaše trápení bude už zítra za svítání u konce!”

Přijde chlap do baru, zdrceně usedne a objedná si dvojitého ruma. Barman na něj: "Člověče, co se vám stalo, jste nějakej smutnej!" "Ale, už dlouho jsem podezříval manželku z nevěry, tak jsem dnes přišel z práce dříve domů a nachytal jsem ji se svým nejlepším přítelem." "No jo, to muselo bejt těžký, co má v takové chvíli člověk říct svýmu nejlepšímu příteli?!" praví barman. Chlap na to: "No já na něj zařval FUJ, necháš paničku! Zlobivej pes!"

„Včera jsem si tu koupila čokoládový penízek a když jsem se ho snažila otevřít, málem jsem si vylámala nehty a nic!” stěžuje si v potravinách blondýnka. Prodavačka rozpačitě odvětí: „Moc se omlouvám, spadla mi do dózy pětikoruna.”

Dvě blondýnky hledají v televizním programu, na co by se mohly koukat. „Hele, a co tohle - Hledání ztraceného času?” navrhne po chvíli jedna. „To by mohla být celkem dobrá detektivka, asi něco o únosu...”

Podobná YouTube videa

0:56 Slinky tv commercial from the 60'

Slinky tv commercial from the 60'

Autor: martcori
Počet zhlédnutí: 30 355

0:31 Nestle Quik

Nestle Quik

Autor: M2J
Počet zhlédnutí: 29 023

0:31 Nestle Quik commercial

Nestle Quik commercial

Autor: librarianchatdotcom
Počet zhlédnutí: 1 240

1:05 Dungeon Siege 2 Trailer-Hamachi Server Join me!!!

Dungeon Siege 2 Trailer-Hamachi Server Join me!!!

Autor: NODguy
Počet zhlédnutí: 4 561

4:37 Dungeon Siege 2 Broken World End Boss

Dungeon Siege 2 Broken World End Boss

Autor: xreggiex
Počet zhlédnutí: 97 480

0:52 Dungeon Siege 2 Dual wield cheat

Dungeon Siege 2 Dual wield cheat

Autor: Tybyro
Počet zhlédnutí: 56 917