Paul McCartney Harrassed by Reporters at his Farm in High Park, Campbeltown, Scotland

21 996
October 24, 1969 www.amazon.com Watch more: lifeofthebeatles.blogspot.com On 21 October 1969, The Beatles' press office issued statements denying the "Paul is dead" rumour, deeming it "a load of old rubbish" and saying that "the story has been circulating for about two years—we get letters from all sorts of nuts but Paul is still very much with us." Rumours started to decline when, on 7 November 1969, Life magazine published a contemporary interview with McCartney in which he said, "Perhaps the rumour started because I haven't been much in the press lately. I have done enough press for a lifetime, and I don't have anything to say these days. I am happy to be with my family and I will work when I work. I was switched on for ten years and I never switched off. Now I am switching off whenever I can. I would rather be a little less famous these days." Campbeltown (Scottish Gaelic: "Ceann Loch Chille Chiarain") is a town and former royal burgh in Argyll and Bute, Scotland, located by Campbeltown Loch on the Kintyre peninsula. Originally known as Kinlochkilkerran (Eng: The head of the loch by the kirk of St. Kieran) - this form is still used in Gaelic. It was renamed in the 17th century as 'Campbell's town', Archibald Campbell, Earl of Argyle, having been granted the site in 1667 for the erection of a burgh of barony. Campbeltown became an important centre for shipbuilding and Scotch whisky, and a busy fishing port. Apart from the distilleries, Campbeltown boasts a museum and a <b>...</b>
Sledované video přidal uživatel: lifeofthebeatles dne 26. 07. 2012

Kategorie: Zábava > podívejte se i na další YouTube videa

Tagy: paul, mccartney, 1969, reporters, paul is dead, campbeltown, scotland, beatles, controversy, high, park, journalists, interview

Vtipy, které tě dostanou!

Šedesátiletá paní porodila dítě. Přijde s ním domů a chová ho. Později přijde náštěva a chce vidět malého. Říkají paní, ať jim ho ukáže, ale paní říká: „Ještě ne.” Po hodině říkají znova, aby jim ho ukázala, ale ona říká: „Ještě ne. Až zapláče - nevím totiž, kam jsem ho dala.”

Proč má tchyně kruhy pod očima? Protože čert nikdy nespí.

Stěžovala si lady Gwendolin své přítelkyni: „Lord Peter je teď hrozný, celý čas mluví o lady Barbaře, kterou měl za ženu přede mnou...” Lady Victorie ji chlácholí: „S lordem Carolem je to ještě horší, ten mluví neustále o ženě, kterou bude mít po mně...”

Čtyři lordi chodí pravidelně každý čtvrtek do klubu hrát bridž. Jednou se však místo lorda Fredericka objeví jeho sluha James a vyřizuje: „Jeho lordstvo má dámskou návštěvu a vzkazuje, že bude-li moci, nepřijde, a nebude-li moci, přijde.”

Student sklada zkousky. Profesor se pta: "Co nejvic zpusobuje poceni u cloveka?" "Vase otazky" - odpovida student

Podobná YouTube videa

3:03 bart simpson bailando cumbia colombiana

bart simpson bailando cumbia colombiana

Autor: Erigory
Počet zhlédnutí: 35

7:46 los simpson y sus doblajes

los simpson y sus doblajes

Autor: alfernew8
Počet zhlédnutí: 60

2:13 Simpsons Or Family Guy?

Simpsons Or Family Guy?

Autor: xSimpsonsBoy
Počet zhlédnutí: 71

1:06 Favorite Simpsons Episode?

Favorite Simpsons Episode?

Autor: xSimpsonsBoy
Počet zhlédnutí: 56

0:31 The Simpsons Ride Advert

The Simpsons Ride Advert

Autor: xSimpsonsBoy
Počet zhlédnutí: 55