Paul McCartney Harrassed by Reporters at his Farm in High Park, Campbeltown, Scotland

21 985
October 24, 1969 www.amazon.com Watch more: lifeofthebeatles.blogspot.com On 21 October 1969, The Beatles' press office issued statements denying the "Paul is dead" rumour, deeming it "a load of old rubbish" and saying that "the story has been circulating for about two years—we get letters from all sorts of nuts but Paul is still very much with us." Rumours started to decline when, on 7 November 1969, Life magazine published a contemporary interview with McCartney in which he said, "Perhaps the rumour started because I haven't been much in the press lately. I have done enough press for a lifetime, and I don't have anything to say these days. I am happy to be with my family and I will work when I work. I was switched on for ten years and I never switched off. Now I am switching off whenever I can. I would rather be a little less famous these days." Campbeltown (Scottish Gaelic: "Ceann Loch Chille Chiarain") is a town and former royal burgh in Argyll and Bute, Scotland, located by Campbeltown Loch on the Kintyre peninsula. Originally known as Kinlochkilkerran (Eng: The head of the loch by the kirk of St. Kieran) - this form is still used in Gaelic. It was renamed in the 17th century as 'Campbell's town', Archibald Campbell, Earl of Argyle, having been granted the site in 1667 for the erection of a burgh of barony. Campbeltown became an important centre for shipbuilding and Scotch whisky, and a busy fishing port. Apart from the distilleries, Campbeltown boasts a museum and a <b>...</b>
Sledované video přidal uživatel: lifeofthebeatles dne 26. 07. 2012

Kategorie: Zábava > podívejte se i na další YouTube videa

Tagy: paul, mccartney, 1969, reporters, paul is dead, campbeltown, scotland, beatles, controversy, high, park, journalists, interview

Vtipy, které tě dostanou!

Malý chlapeček přijde za policajtem a ptá se ho: - Pane policajt, není to váš pendrek? Policajt: - Ne, chlapče, já jsem ten svůj ztratil.

Kurz lyžování se skládá ze tří částí. Za prvé - připnout si lyže, za druhé - spustit se po svahu, a za třetí - naučit se chodit o berlích.

Francouzská revoluce je srdeční rytmus Francouze.

Přijde smutný muž do hospody a ptají se ho, proč je tak zasmušilý. „Zemřela mi žena.” Trapné ticho, pak se ozve: „To určitě není pravda, říkáš to jen proto, abychom ti záviděli!”

Host se ptá vrchního: „Pane vrchní, mohl bych vám poradit, jak vytočíte více piva?” „Samozřejmě, pane, byl bych vám moc vděčný za takovou radu. To víte, kšeft je kšeft.” Host: „Tak točte plnou míru...”

Podobná YouTube videa

0:30 Original Count Chocula and Frankenberry Commercial

Original Count Chocula and Frankenberry Commercial

Autor: justking81
Počet zhlédnutí: 2 013

0:32 70s *Mr. Bubble* Commercial

70s *Mr. Bubble* Commercial

Autor: crakkerjakk
Počet zhlédnutí: 87 690

0:31 MONSTER CEREALS 1983

MONSTER CEREALS 1983

Autor: SaturdayMorningFever
Počet zhlédnutí: 12 605

0:31 Yummy Mummy cereal commercial

Yummy Mummy cereal commercial

Autor: justking81
Počet zhlédnutí: 9 052

0:32 Cinnamon Toast Crunch Cereal commercial

Cinnamon Toast Crunch Cereal commercial

Autor: elithecat
Počet zhlédnutí: 11 086

0:30 Count Chocula Ad- Goosebumps (1998)

Count Chocula Ad- Goosebumps (1998)

Autor: Admercial
Počet zhlédnutí: 10 301