Paul McCartney Harrassed by Reporters at his Farm in High Park, Campbeltown, Scotland

21 993
October 24, 1969 www.amazon.com Watch more: lifeofthebeatles.blogspot.com On 21 October 1969, The Beatles' press office issued statements denying the "Paul is dead" rumour, deeming it "a load of old rubbish" and saying that "the story has been circulating for about two years—we get letters from all sorts of nuts but Paul is still very much with us." Rumours started to decline when, on 7 November 1969, Life magazine published a contemporary interview with McCartney in which he said, "Perhaps the rumour started because I haven't been much in the press lately. I have done enough press for a lifetime, and I don't have anything to say these days. I am happy to be with my family and I will work when I work. I was switched on for ten years and I never switched off. Now I am switching off whenever I can. I would rather be a little less famous these days." Campbeltown (Scottish Gaelic: "Ceann Loch Chille Chiarain") is a town and former royal burgh in Argyll and Bute, Scotland, located by Campbeltown Loch on the Kintyre peninsula. Originally known as Kinlochkilkerran (Eng: The head of the loch by the kirk of St. Kieran) - this form is still used in Gaelic. It was renamed in the 17th century as 'Campbell's town', Archibald Campbell, Earl of Argyle, having been granted the site in 1667 for the erection of a burgh of barony. Campbeltown became an important centre for shipbuilding and Scotch whisky, and a busy fishing port. Apart from the distilleries, Campbeltown boasts a museum and a <b>...</b>
Sledované video přidal uživatel: lifeofthebeatles dne 26. 07. 2012

Kategorie: Zábava > podívejte se i na další YouTube videa

Tagy: paul, mccartney, 1969, reporters, paul is dead, campbeltown, scotland, beatles, controversy, high, park, journalists, interview

Vtipy, které tě dostanou!

Anonymní sexuologická poradna na netu. Nepodepsaný příspěvek: „Miluji krásné ženy, můj život je na nich zcela závislý. Obklopuji se jimi všude - doma, v práci...” Zkušený sexuolog odpověděl: „Na tom nevidím nic divného, co se vám na tom nezdá?” Anonym napsal: „Já jsem ale také krásná žena!”

O Silvestru v jednom hotelu: „Je mi líto, pane a paní, to víte, máme obsazeno. Ale kdybyste si trochu pospíšili v našem baru, tak chytnete ještě něco volného na záchytce.”

Cestovatel na jednom z tichomořských ostrovů se ptá domorodce: „Nebojíte se lézt na ty vysoké palmy a sbírat kokosové ořechy?” „Sbírá je za nás vítr...” „A co když vítr nefouká?” „To je potom špatná úroda!”

Na jednom zájezdu u moře. Lidi se koupou v deltě řeky a hrozně se baví. Jeden turista se zeptá průvodce: "Jsou tady krokodýlové?" "Ne. Oni se bojí žraloků."

Bezdomovec na Václaváku zdraví cizince: „Welcome to my living room!”

Podobná YouTube videa

1:52 Beetlejuice Otho The Obnoxious action figure review

Beetlejuice Otho The Obnoxious action figure review

Autor: matlockwk
Počet zhlédnutí: 3 702

0:21 Aliens vs Predator Kenner Comercial en Español

Aliens vs Predator Kenner Comercial en Español

Autor: CHARROMISTERIO
Počet zhlédnutí: 104 046

0:18 Beetlejuice action figure commercial

Beetlejuice action figure commercial

Autor: elithecat
Počet zhlédnutí: 21 117

3:54 Kenner Beetlejuice Vanishing Vault Review

Kenner Beetlejuice Vanishing Vault Review

Autor: Mandalorian30
Počet zhlédnutí: 13 000

0:30 Pub Québec - Jouets Beetlejuice

Pub Québec - Jouets Beetlejuice

Autor: ladyjaye27
Počet zhlédnutí: 1 812

0:30 Last Action Hero action figure

Last Action Hero action figure

Autor: madtvlover2007
Počet zhlédnutí: 8 749