Oáza (1972) (1/8)

2 825
film Filmového studia Barrandov (vyrobený ve spolupráci s filmovým studiem Turkmenfilm, Ašchabad, SSSR) z roku 1972 (Pozn. č.1: Válečné psychologické drama, které upadlo v zapomnění, což je škoda, protože jde o ojedinělý úkaz v české kinematografii. Je to v podstatě komorní film, a jako takový stojí na hereckých výkonech. Pochybuji, že by dnešní herci film tohoto typu „utáhli", ale naše stará herecká garda /se slovenskou a německou spoluprací/ to zvládla s přehledem. A zvládala to opakovaně; pokud jde /abychom se drželi tématu/ o komorní psychologická dramata z doby druhé světové války, můžete se o tom přesvědčit např. v televizních filmech Raport /1968, čb/ a Podezření /1970, čb/. Vzhledem k době vzniku tohoto snímku je až neuvěřitelné, že se tehdy podařilo prosadit příběh o hrdinství vojáků /českých legionářů v Africe/ na opačné straně fronty, tj. na západní. Přes všechnu chválu ale přece jen musím pozdvihnout obočí nad obsazením Rudolfa Hrušínského a Josefa Vinkláře do rolí vojáků. Hrají sice výborně, ale se svými...řekněme dobře živenými postavami se na takové role typově prostě nehodí :-). Film se sice odehrává na Sahaře, ve skutečnosti se ovšem natáčelo v Turkmenistánu /tehdy jako jedna z 15ti sovětských socialistických republik součást SSSR/ v poušti Karakum. Na závěr nesmím zapomenout pochválit velice sugestivní hudbu. Pozn. č.2: Ukázku trochu jiné verze tohoto filmu /odlišný formát obrazu a titulek „Oáza"/ viz na http://www.youtube.com/watch?v=pB_o53aFW4Q . Doporučuji zejména přečíst si popisek se zajímavostmi z natáčení, jež nám z knihy „Eva Hrušínská vzpomíná" reprodukoval uživatel FASTERBOOK.) námět a scénář: Kamil Pixa dramaturgie: Oldřich Železný hudba: Jiří Sternwald režie: Zbyněk Brynych hrají: Radoslav Brzobohatý (poručík Jan Navara), Štefan Kvietik (seržant), Rudolf Hrušínský (kaprál, řečený Baron), Jaroslav Rozsíval (Olda), Jiří Krampol (Kaiser), Ladislav Potměšil (Pepin), Josef Bláha (řidič kamionu, řečený Mamina), Wilhelm Koch-Hooge (major von Lüderitz; mluví: Eduard Cupák), Zdeněk Řehoř (Berg), Josef Vinklář (Nowak)
Sledované video přidal uživatel: stttepp dne 11. 02. 2012

Kategorie: Krátké a kreslené filmy > podívejte se i na další YouTube videa

Tagy: Oáza, Oasis, Oазис, válka, war, война, psychologický, psychological, психологический, drama, драма, thriller, боевик, poušť, desert, пустыня, Sahara, Сахара, Češi, Czechs, чехи, Němci, Germans, немцы, Kamil, Pixa, Zbyněk, Brynych, Radoslav, Brzobohatý, Štefan, Kvietik, Rudolf, Hrušínský, Jaroslav, Rozsíval, Jiří, Krampol, Ladislav, Potměšil, Josef, Bláha, Wilhelm, Koch-Hooge, Eduard, Cupák, Zdeněk, Řehoř, J.Vinklář

Vtipy, které tě dostanou!

Asi 112 př.n.l. byla otevřena Hedvábná cesta přes střední Asii, která spojila Čínu se Západem, a na její výstavbu se spotřebovalo několik tisíc tun hedvábí.

Víte kolik Somálců se vejde do nákupního vozíku? Ani jeden, všichni propadnou!

Vite, jak poznate naprosto blbou blondynku? Kdyz ji reknete, ze je voda studena a ona si oblece dvoje plavky.

Pepíčku, proč jsi včera nebyl ve škole? Vy jste říkala že kdo nebude mít domácí ukol tak at se tady ani neukazuje.

Co používají Somálci místo spacího pytle? Ponožku.

Podobná YouTube videa

0:12 The Simpsons "Ich Bin Ein Berliner"

The Simpsons "Ich Bin Ein Berliner"

Autor: weirdaljabbowish
Počet zhlédnutí: 114 021

1:18 The Simpsons Inglourious Basterds

The Simpsons Inglourious Basterds

Autor: hansmaulwurf10
Počet zhlédnutí: 30 715

0:29 abe simpson and jfk

abe simpson and jfk

Autor: subi05
Počet zhlédnutí: 44 384

2:37 Kissawookiestudios's Custom Mygeeto Turrent

Kissawookiestudios's Custom Mygeeto Turrent

Autor: Kissawookiestudios
Počet zhlédnutí: 3 947

2:12 Lego Star Wars : battle of mygeeto

Lego Star Wars : battle of mygeeto

Autor: hypolyte565
Počet zhlédnutí: 18 860