Oáza (1972) (1/8)

2 769
film Filmového studia Barrandov (vyrobený ve spolupráci s filmovým studiem Turkmenfilm, Ašchabad, SSSR) z roku 1972 (Pozn. č.1: Válečné psychologické drama, které upadlo v zapomnění, což je škoda, protože jde o ojedinělý úkaz v české kinematografii. Je to v podstatě komorní film, a jako takový stojí na hereckých výkonech. Pochybuji, že by dnešní herci film tohoto typu „utáhli", ale naše stará herecká garda /se slovenskou a německou spoluprací/ to zvládla s přehledem. A zvládala to opakovaně; pokud jde /abychom se drželi tématu/ o komorní psychologická dramata z doby druhé světové války, můžete se o tom přesvědčit např. v televizních filmech Raport /1968, čb/ a Podezření /1970, čb/. Vzhledem k době vzniku tohoto snímku je až neuvěřitelné, že se tehdy podařilo prosadit příběh o hrdinství vojáků /českých legionářů v Africe/ na opačné straně fronty, tj. na západní. Přes všechnu chválu ale přece jen musím pozdvihnout obočí nad obsazením Rudolfa Hrušínského a Josefa Vinkláře do rolí vojáků. Hrají sice výborně, ale se svými...řekněme dobře živenými postavami se na takové role typově prostě nehodí :-). Film se sice odehrává na Sahaře, ve skutečnosti se ovšem natáčelo v Turkmenistánu /tehdy jako jedna z 15ti sovětských socialistických republik součást SSSR/ v poušti Karakum. Na závěr nesmím zapomenout pochválit velice sugestivní hudbu. Pozn. č.2: Ukázku trochu jiné verze tohoto filmu /odlišný formát obrazu a titulek „Oáza"/ viz na http://www.youtube.com/watch?v=pB_o53aFW4Q . Doporučuji zejména přečíst si popisek se zajímavostmi z natáčení, jež nám z knihy „Eva Hrušínská vzpomíná" reprodukoval uživatel FASTERBOOK.) námět a scénář: Kamil Pixa dramaturgie: Oldřich Železný hudba: Jiří Sternwald režie: Zbyněk Brynych hrají: Radoslav Brzobohatý (poručík Jan Navara), Štefan Kvietik (seržant), Rudolf Hrušínský (kaprál, řečený Baron), Jaroslav Rozsíval (Olda), Jiří Krampol (Kaiser), Ladislav Potměšil (Pepin), Josef Bláha (řidič kamionu, řečený Mamina), Wilhelm Koch-Hooge (major von Lüderitz; mluví: Eduard Cupák), Zdeněk Řehoř (Berg), Josef Vinklář (Nowak)
Sledované video přidal uživatel: stttepp dne 11. 02. 2012

Kategorie: Krátké a kreslené filmy > podívejte se i na další YouTube videa

Tagy: Oáza, Oasis, Oазис, válka, war, война, psychologický, psychological, психологический, drama, драма, thriller, боевик, poušť, desert, пустыня, Sahara, Сахара, Češi, Czechs, чехи, Němci, Germans, немцы, Kamil, Pixa, Zbyněk, Brynych, Radoslav, Brzobohatý, Štefan, Kvietik, Rudolf, Hrušínský, Jaroslav, Rozsíval, Jiří, Krampol, Ladislav, Potměšil, Josef, Bláha, Wilhelm, Koch-Hooge, Eduard, Cupák, Zdeněk, Řehoř, J.Vinklář

Vtipy, které tě dostanou!

Manžel příjde z hospody domů bez ruky a s vypíchlým okem.Manželka na něj mlčky zírá a on praví: "No co koukáš, vsadil jsem se o oko,že mi neutrhnou ruku."

Vtrhne kovboj Velkej Tom do baru a říká: „Barmane, desetkrát whisky s ledem a až to vypiju a budu úplně sťatej, sesypte zbylej led z těch skleniček do kyblíku a použijte ho jako obklad pro ty, kterým tady rozbiju hubu!”

Vrazí do banky lupič: „Všichni ruce vzhůru - máte je všichni nahoře - já si doma zapomněl brýle a pistoli!”

„Kam nejraději jezdíte?” zeptala se osmnáctiletá dívka svého o 40 let staršího, movitého přítele. „Na Kanáry,” prozradil on. Přítelkyně se zaradovala: „Jé, to jsem netušila, že jste lovec.”

Na náměstí vystupuje provazochodec, paní obchází s kloboukem diváky. Jeden z okounějících se diví: „Proč vybíráte, vždyť ještě nespadl?”

Podobná YouTube videa

1:23 Zlatovláska - Líbí

Zlatovláska - Líbí

Autor: gnrsakul
Počet zhlédnutí: 396 677

0:53 Zlatovláska - Rybáři

Zlatovláska - Rybáři

Autor: simonides2000
Počet zhlédnutí: 192 679

1:41 Zlatovláska - Já jenom já

Zlatovláska - Já jenom já

Autor: simonides2000
Počet zhlédnutí: 158 758

1:39 Zlatovláska - Pluj růže

Zlatovláska - Pluj růže

Autor: simonides2000
Počet zhlédnutí: 142 919

1:40 Zlatovláska - Snídaně pro krále

Zlatovláska - Snídaně pro krále

Autor: simonides2000
Počet zhlédnutí: 129 898

1:24 Zlatovláska - Bolístka

Zlatovláska - Bolístka

Autor: simonides2000
Počet zhlédnutí: 126 669