Oáza (1972) (1/8)

2 707
film Filmového studia Barrandov (vyrobený ve spolupráci s filmovým studiem Turkmenfilm, Ašchabad, SSSR) z roku 1972 (Pozn. č.1: Válečné psychologické drama, které upadlo v zapomnění, což je škoda, protože jde o ojedinělý úkaz v české kinematografii. Je to v podstatě komorní film, a jako takový stojí na hereckých výkonech. Pochybuji, že by dnešní herci film tohoto typu „utáhli", ale naše stará herecká garda /se slovenskou a německou spoluprací/ to zvládla s přehledem. A zvládala to opakovaně; pokud jde /abychom se drželi tématu/ o komorní psychologická dramata z doby druhé světové války, můžete se o tom přesvědčit např. v televizních filmech Raport /1968, čb/ a Podezření /1970, čb/. Vzhledem k době vzniku tohoto snímku je až neuvěřitelné, že se tehdy podařilo prosadit příběh o hrdinství vojáků /českých legionářů v Africe/ na opačné straně fronty, tj. na západní. Přes všechnu chválu ale přece jen musím pozdvihnout obočí nad obsazením Rudolfa Hrušínského a Josefa Vinkláře do rolí vojáků. Hrají sice výborně, ale se svými...řekněme dobře živenými postavami se na takové role typově prostě nehodí :-). Film se sice odehrává na Sahaře, ve skutečnosti se ovšem natáčelo v Turkmenistánu /tehdy jako jedna z 15ti sovětských socialistických republik součást SSSR/ v poušti Karakum. Na závěr nesmím zapomenout pochválit velice sugestivní hudbu. Pozn. č.2: Ukázku trochu jiné verze tohoto filmu /odlišný formát obrazu a titulek „Oáza"/ viz na http://www.youtube.com/watch?v=pB_o53aFW4Q . Doporučuji zejména přečíst si popisek se zajímavostmi z natáčení, jež nám z knihy „Eva Hrušínská vzpomíná" reprodukoval uživatel FASTERBOOK.) námět a scénář: Kamil Pixa dramaturgie: Oldřich Železný hudba: Jiří Sternwald režie: Zbyněk Brynych hrají: Radoslav Brzobohatý (poručík Jan Navara), Štefan Kvietik (seržant), Rudolf Hrušínský (kaprál, řečený Baron), Jaroslav Rozsíval (Olda), Jiří Krampol (Kaiser), Ladislav Potměšil (Pepin), Josef Bláha (řidič kamionu, řečený Mamina), Wilhelm Koch-Hooge (major von Lüderitz; mluví: Eduard Cupák), Zdeněk Řehoř (Berg), Josef Vinklář (Nowak)
Sledované video přidal uživatel: stttepp dne 11. 02. 2012

Kategorie: Krátké a kreslené filmy > podívejte se i na další YouTube videa

Tagy: Oáza, Oasis, Oазис, válka, war, война, psychologický, psychological, психологический, drama, драма, thriller, боевик, poušť, desert, пустыня, Sahara, Сахара, Češi, Czechs, чехи, Němci, Germans, немцы, Kamil, Pixa, Zbyněk, Brynych, Radoslav, Brzobohatý, Štefan, Kvietik, Rudolf, Hrušínský, Jaroslav, Rozsíval, Jiří, Krampol, Ladislav, Potměšil, Josef, Bláha, Wilhelm, Koch-Hooge, Eduard, Cupák, Zdeněk, Řehoř, J.Vinklář

Vtipy, které tě dostanou!

Na Praze 4 došlo k dalšímu loupežnému přepadení. Přepadená žena uloupila útočníkovi zbraň.

Na párty vybrané společnosti: „A vy jste kdo?” „Říká vám něco jméno Karel Gott?” „Samozřejmě, pane.” „No vidíte, mně to jméno také něco říká. Ale pořád si za žádnou cenu nemůžu vzpomenout co...”

„Říká se sice, že láska nezná stáří,” povzdechl si prošedivělý padesátník, „ale buďte si jisti, že vaše láska ho zná!”

Jak nejlépe rozbijete blondýnce hlavu? Nasypte zrní pod sklo. A proč už se to nedělá? Stačí ji posadit před automatickou pračku a ona si ukroutí hlavu.

Dva páry vyrazí spolu na víkend do přímořského hotelu. Po dobré večeři a několika skleničkách v baru někdo navrhne, že by si mohli na noc vyměnit partnery. Po dvou hodinách intenzivního sexu se ten chlápek otočí na bok a říká: "Paráda, takhle jsem si už dlouho neužil. Doufám, že holky se mají taky dobře."

Podobná YouTube videa

1:36 Hornická pouť 2010 Čundrcounty show - Linda

Hornická pouť 2010 Čundrcounty show - Linda

Autor: kawentri
Počet zhlédnutí: 70

0:45 Naše parta

Naše parta

Autor: kawentri
Počet zhlédnutí: 60

83:22 Tři oříšky pro Popelku

Tři oříšky pro Popelku

Autor: thepepisek1
Počet zhlédnutí: 351 177